Deň pokánia: „24 hodín pre Pána“

28.03.2014 20:13

Už zajtra 28. marca v podvečer sa začne pôstna iniciatíva nazvaná „24 hodín pre Pána“, ktorú na podnet pápeža Františka organizuje Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie. V tento Deň pokánia od 17.00 v piatok do 17.00 v sobotu sme Svätým Otcom pozvaní k modlitbe, adorácii a k sviatosti zmierenia. Ako povedal v nedeľu po modlitbe Anjel Pána, bude to „oslava odpustenia“:

„Odpustenie, ktoré nám dáva Pán, sa musí oslavovať, ako to urobil otec v podobenstve o márnotratnom synovi. Keď sa syn vrátil domov, pripravil oslavu, zabudol na všetky jeho hriechy.“

Úmyslom Svätého Otca je, aby sa „Deň pokánia“ stal tradíciou. Mali by sme ho sláviť každý rok pred 4. pôstnou nedeľou. V tento piatok otvorí Deň pokánia sám pápež kajúcou pobožnosťou, ktorej bude predsedať v Bazilike sv. Petra. V rámci nej vyslúži sviatosť zmierenia niekoľkým veriacim. Následne vo večerných hodinách od 20.00 budú do neskorých nočných hodín otvorené tri kostoly v historickom centre Ríma: Kostol sv. Agnesy na námestí Piazza Navona, Bazilika Panny Márie v Trastevere a kostol Svätých stigiem sv. Františka pri námestí Largo Argentina. Budú k dispozícii na eucharistickú adoráciu a pre pristúpenie k sviatosti zmierenia.

Deň pokánia sa v Ríme ukončí v sobotu večer slávením prvých vešpier 4. nedele v pôstnom období v kostole Santo Spirito in Sassia, ktorý je mestským sanktuáriom Božieho milosrdenstva a nachádza sa neďaleko Vatikánu. Modlitbu bude viesť arcibiskup Rino Fisichella, predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie.

Na pozvanie Svätého Otca odpovedajú aktívnym zapojením sa do pôstnej iniciatívy „24 hodín pre Pána“ mnohé diecézy, farnosti i rehoľné spoločenstvá na celom svete. -jk-Text zverejnený na internetovej stránke https://sk.radiovaticana.va/news/2014/03/27/de%C5%88_pok%C3%A1nia:_%E2%80%9E24_hod%C3%ADn_pre_p%C3%A1na%E2%80%9C/slo-785499
Vatikánskeho rozhlasu