Pacienti vatikánskej detskej ambulancie odovzdali pápežovi darček k narodeninám

17.12.2013 14:15

Narodeninová oslava pre pápeža Františka – aj takúto podobu dnes mala audiencia v Aule Pavla VI., počas ktorej sa Svätý Otec stretol s 800-člennou skupinou rodín navštevujúcich Detskú ambulanciu sv. Marty vo Vatikáne, ako aj s jej dobrovoľníkmi. Stálo sa tak popoludní, krátko po jeho osobnej návšteve spomínanej ambulancie. Keďže pápež František oslávi v utorok 17. decembra svoje 77. narodeniny, deti si pre neho pripravili prekvapenie v podobe menšej oslavy, počas ktorej mu darovali tortu a sveter. „Ďakujem vám za túto návštevu. Ďakujem vám za lásku, ktorú máte, za radosť týchto detí, dary, tortu, ktorá bola nádherná. Potom vám poviem, či bola dobrá alebo nie! Veľmi vám ďakujem! Nech vás Pán žehná!,“ takto sa pápež vzápätí poďakoval prítomným rodinám s deťmi, pričom každé z nich osobitne pozdravil.

Detská ambulancia sv. Marty vo Vatikáne minulý rok oslávila svoje 90. výročie založenia. Niekoľko rokov po skončení Prvej svetovej vojny 8. mája 1922 ju posvätil pápež Pius XI. a jej vedením boli poverené sestry zo Spoločenstva dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. Okrem zdravotnej starostlivosti poskytuje aj psychologické poradenstvo a zabezpečuje základné potreby formou distribúcie mlieka, plienok, invalidných vozíkov, jedla, oblečenia a hračiek. Kým deti absolvujú pravidelné kontroly, ich mamy majú možnosť využiť odbornú konzultáciu.

Za chod ambulancie, ktorá počas svojej existencie pomohla tisícom detí a ich rodinám, v súčasnosti zodpovedá sestra Antonietta Collacchiová. Ako počas príhovoru k Svätému Otcovi povedala, fungovanie tejto pediatrie by nebolo možné bez práci lekárov – dobrovoľníkov, teda pediatrov, gynekológov, kardiológov, dermatológov či zubárov. „Pracujeme v prospech globalizácie solidarity a lásky, namiesto ľahostajnosti a egoizmu. V tomto adventnom čase naplnenom nádejou na príchod Mesiáša, ešte viac hľadíme na rodinu v ťažkostiach, ktorú ľudia ponechali jej osudu, no vnímame predovšetkým odovzdanosť do vôle Nebeského Otca a prehlbujeme v sebe povedomie, že v jeho plánoch je prítomný dotyk umelca, ktorý svoje majstrovské dielo privedie k zavŕšeniu,“ povedala sestra Antonietta Collacchiová. –mf–Text zverejnený na internetovej stránke https://sk.radiovaticana.va/news/2013/12/14/pacienti_vatik%C3%A1nskej_detskej_ambulancie_odovzdali_p%C3%A1pe%C5%BEovi_dar%C4%8Dek_k/slo-755789
Vatikánskeho rozhlasu