Počet obetí silnej búrky v Európe stúpol na 15; živel dorazil do Ruska

30.10.2013 07:58

Pasažieri vlakových liniek v Dánsku strávili noc v športovom zariadení, pretože na trati sa nachádzali popadané stromy.

Kodaň/Petrohrad 29. októbra (TASR) - Počet obetí búrky vyčíňajúcej v Európe stúpol na 15 po tom, čo dánska polícia informovala, že vodič zahynul po náraze do stromu, ktorý spadol pod vplyvom prudkého nárazového vetra. Oznámila to dnes tlačová agentúra AP. Búrka nazvaná Svätý Júda, ktorá napáchala za posledné dva dni paseku v štátoch severnej Európy, dnes dorazila do Ruska, kde tiež narušila miestnu dopravu i energetické a komunikačné siete v troch severozápadných regiónoch. Uviedla to agentúra Sinchua.

Pondelková búrka bola jednou z najhorších na posledné roky v západnej a severnej Európe. Úrady dnes uviedli, že v Dánsku utrpeli zranenia desiatky ľudí, pričom v celej krajine zúril vietor dosahujúci v nárazoch až 194 kilometrov za hodinu.

Pasažieri vlakových liniek v Dánsku strávili noc v športovom zariadení, pretože na trati sa nachádzali popadané stromy. Búrka zanechala v celej krajine za sebou "stopu" vyvrátených stromov, poškodených domov a zrútených lešení.

Nemecko hlásilo šesť mŕtvych, Británia päť, Dánsko dvoch a Francúzsko s Holandskom po jednom.

Dnes boli bez elektriny desaťtisíce ľudí vo Švédsku, Dánsku, Estónsku a Lotyšsku.

Búrka dnes vyčíňala aj v Rusku v troch regiónoch. Úrady v jednom z nich - v Pskovskej oblasti, blízko hraníc s Estónskom a Lotyšskom - vyhlásili výnimočný stav, pričom tisíce ľudí zostali bez elektrickej energie. Ďalšími dvoma oblasťami boli Novgorodská a Leningradská (s centrom v Petrohrade).

Aj približne 30.000 obyvateľov Leningradskej oblasti zostalo bez elektriny. V meste Petrohrad, v severnej časti Ruska, sa úrady dobre pripravili, aby zabránili prípadným záplavám, pričom niekoľkým rozhlasovým staniciam v meste rušila búrka signály.

Prudký vietor má podľa očakávania trvať v Leningradskej oblasti aj v stredu a ničivá búrka Svätý Júda bude naďalej za sebou zanechávať pásmo skazy, varoval miestny meteorologický ústav.

Ruské úrady ešte len majú oznámiť počet obetí búrky.